KORIZMENA DUHOVNA OBNOVA ZA DJELATNIKE I RODITELJE UČENIKA KATOLIČKIH ŠKOLA U VIROVITICI

U utorak, 14. ožujka 2023. u prostoru zgrade Katoličke klasične gimnazije s pravom javnosti i Katoličke osnovne škole u Virovitici održana je korizmena duhovna obnova koju je predvodio vlč. dr. sc. Ilija Dogan, profesor na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Đakovu te župnik u Župi Dobroga Pastira u istom gradu. Uz predvoditelja duhovne obnove prisutni su bili i ravnatelji spomenutih katoličkih škola, duhovnik škole vlč. Ljubiša Krmar i vjeroučitelj u školi, vlč. Krunoslav Siroglavić.

Program je započeo u 16:00 sati pozdravom kojeg je vlč. Doganu uputio duhovnik škole, vlč. Krmar, predstavivši ga pobliže sudionicima u programu.

Potom je uslijedilo vrlo interesantno predavanje pod nazivom „Obitelj u epohi Petra Pana“, koje je predvoditelj obnove započeo riječima pape Franje čiju 10 obljetnicu papinstva slavimo baš ovoga tjedna: „Mislili smo ostati zdravi u jednom bolesnom svijetu“. Ove povijesne riječi, istaknuo je vlč. Dogan, upućuju na činjenicu da živimo u vremenu epohalnih promjena ili epohalne krize: dok nam se činilo da će pandemija ponovno ujediniti svijet u dobroti i osjetljivosti za drugoga (pjevanje s prozora liječnicima, volonteri koji su obilazili starije i nemoćne, obitelji koje su napokon na okupu jer je posao i škola online, priroda se sama počela obnavljati po dupinima koji su se vratili u čistu Veneciju, smanjio se smog iznad velikih gradova…), s vremenom se pokazala u svom svome sjaju zla i mržnje koja je podijelila svijet (maske, cjepivo, pričest…). Sve te situacije – objasnio je vlč. Dogan – otkrile su nam stvarnost da živimo u tzv. vremenu Petra Pana, jednog od najznačajnijih likova dječje knjige u modernoj povijesti, koji nije htio odrasti. Jedna od tih stvarnosti jest e-život u kojem „ljudi sami sebe, pomoću mrežnih kamera, prikazuju u odnosima koji postaju njihovi filmovi“ i sl.

U nastavku izlaganja voditelj je prokomentirao kako je spomenutom epohalnom krizom zahvaćena i obitelj sa svojim borbama: bježanje od odgovornosti, suočavanje s istinom, realnošću te želja za slobodom od svega, a posljedica svega ovoga jest stavljanje problema pod tepih. Velika je poteškoća činjenica da su članovi obitelji zaboravili međusobno kvalitetno razgovarati o onome što proživljavaju. Odgovor na pitanje „Kako biti zdrava obitelj u ovoj epohi Petra Pana?“ nalazimo u Svetom Pismu, jer niti Sveta Obitelj nije bila sačuvana kriznih situacija ili problema kroz koje je morala proći, ali je cijelo vrijeme imala svoj orijentir i uspjela tako iznjedriti ono što je Bog zamislio s tom obitelji. „I naše obitelji često prolaze kroz određene krize. Krize nisu same po sebi loše; zapravo one su dobre jer nam mogu pomoći da ojačamo“ – istaknuo je vlč. Dogan.

U trećem dijelu nagovora predvoditelj je istaknuo kako je potrebno prihvatiti stvari onakvima kakve jesu, jer Bog želi da svatko od ljudi bude baš u vremenu u kojem se rodio, a time se očituje i potvrda Božjeg povjerenja u čovjeka. Na kraju izlaganja, vlč. Dogan ohrabrio je prisutne činjenicom da Bog računa na svakoga od njih i uvjeren je da je ovaj svijet bolji s ljudima koji danas žive, negoli bez njih.

Nakon predavanja uslijedila je pauza, a potom i pokorničko bogoslužje na temelju deset Božjih zapovijedi. Tada su sudionici duhovne obnove imali mogućnost svete ispovijedi u prostorima škole, a duhovna obnova završila je u školskoj kapelici euharistijskim slavljem koje je predvodio vlč. Dogan.

Tekst i dio fotografskog materijala preuzeti s kkg-vtc.hr

objavio: Ivan Mikolić   datum: 19. 3. 2023.