Katolička osnovna škola u Virovitici predstavila svoj primjer dobre prakse

Na stručnom skupu – godišnjoj formaciji djelatnika katoličkih škola u Šibeniku, koji se održao od 10. i 11.3.2023. među primjerima dobre prakse predstavljen je i naš školski projekt pod nazivom "Zaplešimo u novi dan".

„Zaplešimo u novi dan“ je projekt kojega provodimo ove šk. godine prvi puta, a kojega vodi učiteljica Marina Bulat, učiteljica u produženom boravku.

Riječ je o tome da je svaki dan učenicima u holu škole prije početka nastave ili početka produženoga boravaka organizirano 15 minuta „vođenoga plesa“ uz pokrete i mimiku koju učenici slijede.

Zadaća je ove aktivnosti uz tjelesni angažman i glazbeni poticaj načiniti bilo uvod u nastavni dan ili mirkopauzu u nastavnom danu, a koja kroz tjelesnu, rekreativnu aktivnost utječe na nekoliko bitnih psiho-kognitivnih područja važnih za uspješan rezultat u odgojno-obrazovnim zadatcima koje učenike toga dana čekaju, ali i na uspjeh općenito: koncentracija/pozornost, svježina/budnost, učinkovitost, pozitivan odjek na suradnju, motivacija, samopouzdanje i osjećaj „snage“/izdržljivosti itd.

Projekt je iznimno dobro prihvaćen od strane učenika, a posebno učenika nižih razreda RN. Kroz projekt se provode ankete kojima se prikupljaju podatkci kojima se analizira povezanost uspjeha učenika i uvođenja ove aktivnosti.

Jednako tako u kontekstu lokalne zajednice, skupina koja najredovitije sudjeluje u ovoj aktivnosti čini određenu skupinu koja ovakav model pripreme za nastavu ili provođenja mikroaktivnosti promovira i potiče u lokalnoj zajednici, osobito kroz suradnju s Centrom za odgoj obrazovanje i rehabilitaciju (COOR) Virovitica koji ovaj model smatraju iznimno kvalitetnim i praktično primjenjivim.

Za vrijeme Božićnih blagdana iz ove aktivnosti nastao je i spot na pjesmu Vratite nam malog Isusa koji je iznimno dobro bio prihvaćen i prepoznat od strane lokalne zajednice, a imao je i medijsku pratnju lokalnih medija ICV portala i PlaveTV.

Jednako tako sudionici ovih aktivnosti taj model nose i u svoje župe kako bi moglo biti pomoć pri provođenju određenih katehetskih susreta s mladima ili u vremenu ljetnih praznika kao dio tzv. ORATORIJA koji se u župama našega grada organiziraju.

objavio: Ivan Mikolić   datum: 18. 3. 2023.