Predavanje o financijskoj pismenosti

Dana 25. listopada u sklopu projekta Caritasa Požeške biskupije "Pro Vita et Familia", naša škola ugostila je magistricu ekonomskih znanosti i financijsku savjetnicu Dijanu Ferković koja nam je održala predavanje o financijskoj pismenosti prilagođeno učenicima sedmog i osmog razreda naše škole. Dijana Ferković je autorica knjige "NOVAC - materino uputstvo za upotrebu" (autorica u knjizi progovara o želji da jednoga dana i njezina djeca znaju kvalitetno i odgovorno upravljati novcem).  Cilj ovog predavanja bio je naučiti mlade kako pravilno raspolagati novcem te pokazati učenicima kako je u današnje užurbano vrijeme financijska pismenost izrazito važna.  Gospođa Ferković nam je tako predstavila pet koraka koji nas vode financijskoj stabilnosti. Prvi korak je pisani plan za tvoj novac, odnosno obiteljski obračun koji prikazuje razmjere financija i troškova tijekom jedne godine. Napomenula je kako je važno odrediti što nam je nužno kupiti, a ne gomilati stvari, odjeću ili igračke. Drugi korak je izbjegavanje zaduživanja jer ,,Bogataš vlada nad siromasima, a dužnik je sluga vjerovniku." (Mudre izreke 22:7). Treći korak je društvo izvrsnih tj. ljudi s kojima se družimo trebali bi nam biti poticaj da budemo još bolji i pametniji. Četvrti korak su štednja i investicije kojima se osigurava novčana stabilnost za budućnost. Naravno, savjetnica je napomenula da ništa nije vidljivo odmah već tijekom godina ostvarujemo financijsku dobit. Zadnji i najljepši korak je darežljivost - pomaganje potrebitima i siromašnima. Ideja vodilja bi nam trebala biti: „Koliko daješ, toliko i primaš.“

objavio: Martina Šalinger   datum: 28. 10. 2022.