Nastava "na daljinu" i samoizolacija - pojašnjenje trajanja

Poštovani i dragi roditelji!

HZZJZ nedavno je objavio Algoritme postupanja vezano uz bolest COVID-19 pri čemu je jasno razlučeno tko podliježe i prema kojim uvjetima mjeri karantene/samoizolacije i koliko dugo ona treba trajati.

S obzirom na tu činjenicu želja nam je pomoći u razlučivanju nekoliko inače međusobno povezanih situacija, ali koje nisu identične, a to su NASTAVA "NA DALJINU" i SAMOIZOLACIJA i pri tom naglasiti sljedeće:

1. U slučaju da se u određenom razredu epidemiološka situacija pogorša u skladu kako to pretpostavljaju UPUTE ZA SPRJEČAVANJE I SUZBIJANJE EPIDEMIJE BOLESTI COVID-19 VEZANO UZ RAD PREDŠKOLSKIH USTANOVA, OSNOVNIH I SREDNJIH ŠKOLA U ŠKOLSKOJ GODINI 2021./2022. škola za taj određeni razred organizira provođenje nastave po modelu "C" ili tzv. nastavu "na daljinu"

2. Nastava "na daljinu" određuje se za nastavne dane koji su u rasponu od 10 dana od dana posljednjega kontakta sa zaraženom osobom u razredu.

3. Prema gore spomenutim Algoritmima postupanja vezano uz bolest COVID-19 jasno je da to ne mora nužno značiti da su svi učenici dužni biti svih 10 dana u samoizolaciji, a osobito ukoliko su prethodno bili cijepljeni ili su imali preboljenje COVID-19.

4. O tome koliko kome točno traje karantena, potrebno je proučiti posljednje preporuke HZJZ iz kojih izdvajamo sljedeće:

• SAMOIZOLACIJA/KARANTENA:
  1. Redovito traje 10 dana od dana posljednjeg kontakta sa zaraženom osobom.
  2. Traje 7 dana ako je Vaše dijete cijepljeno ili je preboljelo COVID-19 prije više od 4 mjeseca.

• IZUZETI OD MJERE KARANTENE/SAMOIZOLACIJE:

1. Učenici koji su preboljeli COVID-19 (PCR ili BAT potvrđena SARS-Co-2 infekcija) unutar 4 mjeseca od kontakta.

2. Osobe koje su preboljele COVID-19 i nakon preboljenja primarno su cijepljenje (Primarno cijepljenje označava primitak 1 doze Janssen cjepiva ili 2 doze cjepiva koja se primjenjuju u dvije doze).

3. Osobe koje su docijepljene (primile tzv. booster dozu).

4. Osobe koju su primarno cijepljene uz uvjet da je prošlo 14 dana od zadnje doze cjepiva ali ne više od 4 mjeseca (kod cijepljenih Janssen cjepivom ne više od 2 mjeseca).

Osoba koja je izuzeta od karantene treba provesti testiranje odmah nakon kontakta te 5-7 dana od kontakta te se strogo pridržavati propisanih mjera 14 dana od zadnjeg kontakta. U ovom još smislu naglašavamo da ukoliko je za razred vašeg djeteta određena nastava "na daljinu", a prema ovim algoritmima ne podliježe mjeri samoizolacije, on sudjeluje u nastavi "na daljinu" onako kako mu je određeno od strane škole/razrednika, a ostalo vrijeme u danu provodi redovito se družeći ili sudjelujući u svojim redovitim aktivnostima.

U nadi da će ovo pripomoći nešto lakšem snalaženju u ovim organizacijski težim uvjetima, s poštovanjem pozdravljam i želim Božji blagoslov,

Ivan Mikolić, ravnatelj

objavio: Ivan Mikolić   datum: 22. 1. 2022.