Noć bajki

Projekti „Noć bajke“ i „Povratak u prošlost s Ivanom Brlić Mažuranić“ obilježili su 2. polugodište u našem 4. razredu. Sve je prožeto duhom zajedništva i velike volje samih učenika. Bilo je tu puno rada i različitih aktivnosti: pisanje pisma najdražem liku, izrada scenografije i kostimografije, izrada plakata i pozivnica, istraživanje o djelima i životu same književnice… Prije svega pokušali smo razvijati ljubav prema čitanju hrvatske književnosti, tj. pobliže upoznati našu književnicu Ivanu Brlić Mažuranić te kroz dramske radionice usvojiti društveno prihvatljiva ponašanja, podizati prag tolerancije i snošljivosti prema kolegama iz razreda i ljudima koji nas okružuju.

Učenici su na konkretnim primjerima spoznavali nastavni sadržaj, razvijali ljubav prema čitanju, lijepoj riječi, te bogatili rječnik. Učenici su u skupinama sami pisali scenarije, podijelili uloge, nabavili kostime i rekvizite te se sastajali prije i nakon nastave samo kako bi što bolje izvježbali kretanje na sceni i uvjerljivo izveli svoje uloge. Učiteljica Ana-Marija Brodjanac je učenike „podigla“ na višu razinu sudjelovanja u nastavanom procesu te kroz lanac komunikacijskih situacija s različitim oblicima i metodama rada, nastavni proces u potpunosti oplemenila i učinila zanimljivijim.

Bajke su pune optimizma i vjere u dobro, što je djeci u današnjem svijetu itekako potrebno. Pobjeda koja je u konačnici uvijek prisutna, nije samo pobjeda nad drugima već i pobjeda nad samim sobom i nad pokvarenošću. Ono što je bitno jest to što su u svakoj toj borbi dobra i zla prisutni likovi koji su slični nama samima, pa je samim time u dobro i lakše povjerovati – ako zlo mogu oni pobijediti, zašto ne bih mogao i ja? Bajke imaju golemo odgojno značenje: uče skromnosti, nesebičnosti, pristojnosti, ismjehuju poroke, iskazuju narodnu mudrost.

Sama „Noć bajke“ izvedena je u 2 dijela, u 19:30 učenici zajedno sa svojom učiteljicom Ana-Marijom Brodjanac i knjižničarkom Alenom Gladović započeli ovu prekrasnu večer čitajući bajku pod dekicama i lampicama. Zatim su pogledali animirani film Šuma Striborova te videozapis o životu Ivane Brlić Mažuranić. Knjižničarka Alena Gladović učenike je zainteresirala igrom „Pogodi koji sam lik“ gdje su se učenici imali prilike zabaviti se i razveseliti.

Pred roditeljima i pristiglim gostima učenici su u 21:30 predstavili svoje bajke i oduševili publiku. Izvedene su četiri bajke: Šuma Striborova, Svađa na Papuku, Povratak u prošlost s glazbenicima, Mlinar i mlinarica. Što je jela Brlička?! Vratili smo se u prošlost čak i u jelovniku. Roditeljima i učenicima je ovo bila predivna „Noć bajke“, a učiteljica Ana-Marija i knjižničarka Alena već imaju planove s novim idejama i za sljedeću „Noć bajke“.

objavio: Mario Večerić   datum: 9. 4. 2019.